wtorek-piątek 10:00 - 20:00

sobota  10:00 - 14:00

Godziny otwarcia

Kontakt

szkoleniapsowpsubrat@gmail.com

Bydgoszcz, Szubin

E

+48 509372625

Aktywny spacer - cykl wpisów nt. wzmacniania mięśni cz.1

13 marca 2020

W dniu dzisiejszym rozpoczyna się cykl wpisów dotyczących wzmocnienia mięśni u psa 💪

 

Ćwiczenia wzmacniające możemy zacząć z psem niezależnie od wieku, rasy, czy też płci. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby stopień trudności dostosowany był do każdego przypadku indywidualnie

Należy przy tym mieć na uwadze, że poziom sprawności psa ciągle się zmienia, a poszczególne układy dostosowują sprawność do tego, aby utrzymać stan homeostazy.

Oprócz tego, że tego typu aktywności są świetną formą zabawy z psem, mają też szereg innych zalet, takich jak poprawa świadomości ciała psa, jego siły mięśniowej, czy też zapobieganie urazom w przyszłości.

Wielu opiekunów martwi się kosztami związanymi z tego typu ćwiczeniami, bo przecież potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt, a nie oszukujmy się koszty związane z jego zakupem nie są małe. To błąd, bo możemy wzmacniać mięśnie psiaka nawet podczas codziennego spaceru, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

 

Każdy wpis będzie dotyczył jednego ćwiczenia. Jako pierwsze: bieg pod górkę.

Nie raz zdarzyło mi się spotkać psiaki, które w wieku dosłownie kilku lat spacerują za swoim przewodnikiem powłócząc łapkami. Ćwicząc z czworonogiem jesteśmy w stanie utrzymać jego kondycję znacznie dłużej. Bieg pod górkę jest bardzo fajne ćwiczenie, które pomaga wzmocnić i poprawić kondycję mięśni kręgosłupa. Możemy wykorzystać do tego komendę odwołującą i „zostań”. Sami przy tym trochę poćwiczymy, wchodząc i schodząc z górki 😉 Drugą opcją jest wykorzystanie aportu. Podłoże powinno być miękkie! Unikajcie asfaltu, czy też chodnika! Pamiętajmy jednak o tym, aby zwłaszcza na początku była to seria krótkich, dosłownie kilku powtórzeń, żeby nie przemęczyć psiaka 😉