wtorek-piątek 10:00 - 20:00

sobota  10:00 - 14:00

Godziny otwarcia

Kontakt

szkoleniapsowpsubrat@gmail.com

Bydgoszcz, Szubin

E

+48 509372625


Gdyby Twój pies stał się człowiekiem, to ile miałby teraz lat?

14 maja 2020

Każdy z nas chyba słyszał tę teorię, że wiek psa w przeliczeniu na „ludzkie” lata mnożymy razy 7.  Jak się jednak okazuje jest to mit, który w grudniu zeszłego roku został obalony przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. „Ssaki przechodzą przez podobne etapy fizjologiczne w ciągu życia, od wczesnego rozwoju do dojrzewania, starzenia się i śmierci” - napisała grupa naukowców w nowym badaniu.

Genetycy Tina Wanf i Trey Ideker przeanalizowali próbki DNA ok. 100 psów rasy Labrador Retriever w wieku od 1 miesiąca do 16 roku życia, po czym porównali swoje wyniki z wcześniej już opublikowanymi profilami metylowymi pochodzącymi od 320 osób w wieku od ok.1 roku do 103 lat. Wyniki były zaskakująco podobne zarówno wśród młodych zwierząt i ludzi, jak i starszych psów i osób. Para genetyków odkryła, że 8-mio tygodniowe szczenię odpowiada mniej więcej 9-miesięcznemu dziecku, któremu zaczynają wyrastać zęby. Natomiast 12-letni pies odpowiada średniej długości życia człowieka na świecie, czyli 70-latkowi. Co ciekawe wiek psich nastolatków był bardziej zbliżony do ludzkich. Naukowcy opisując te zależności, opracowali równanie, które pomoże przeliczyć psi wiek na ludzki: 16 x ln(wiek psa) + 31. Z równania wynika, że mój prawie 10-letni Wasabi (już pozwoliłam sobie zaokrąglić jego wiek w górę) ma prawie 67 lat. Trzeba wziąć pod uwagę, że są to dopiero badania wstępne przeprowadzone w obrębie labradorów, więc dla poszczególnych ras psów równanie może się nieco różnić w przyszłości. Jednak wstępnie pozwala nam to na określenie wieku naszych pupili.  

 

Źródło: https://www.sciencealert.com/what-s-the-real-human-equivalent-of-your-dog-s-age-here-s-a-new-formula-to-figure-it-out