wtorek-piątek 10:00 - 20:00

sobota  10:00 - 14:00

Godziny otwarcia

Kontakt

szkoleniapsowpsubrat@gmail.com

Bydgoszcz, Szubin

E

+48 509372625

Nie kupuj zwierząt na prezent!

20 grudnia 2019

❌🎄Zwierzę to nie rzecz! – Nie kupuj zwierząt jako prezent!🎄❌

Na tydzień przed Wigilią, kiedy atmosfera świąteczna jest już naprawdę gorąca postanowiłam umieścić wpis na temat żywych prezentów.

Każdego roku mimo wszechobecnych kampanii dotyczących nie kupowania zwierząt jako prezent, wciąż wiele z nich trafia po świętach do schronisk. Pamiętajcie prezent może się komuś nie spodobać i o ile jest to zwykły przedmiot to co najwyżej zostanie rzucony w kąt i nie będzie cierpieć z tego powodu, o tyle zwierzę jest istotą żywą, która jest obowiązkiem na kilka, a nawet kilkanaście lat. Ta mała puchata kuleczka, zawinięta we wstążeczkę ma swoje potrzeby. Trzeba ją karmić, poświęcić czas na naukę, a w razie choroby trzeba udać się do weterynarza, nie zapominając o badaniach okresowych oraz szczepieniach.

W naszym kręgu kulturowym panuje wciąż nieśmiertelny mit, mówiący o tym, że aby nauczyć dziecko odpowiedzialności kupmy mu zwierzę. To błąd! Z reguły radość dziecka kończy się w momencie, kiedy pada deszcz i rano trzeba wyjść z psem na spacer, albo kotu posprzątać kuwetę, a na tym przecież nie kończą się obowiązki dotyczące właścicieli zwierząt. Pozostaje jeszcze kwestia wakacji, kiedy to wzrasta ilość zwierząt w schroniskach z powodu urlopów, bo czworonoga nie ma z kim zostawić, a właściciel ośrodka do którego się wybieramy nie wyraża zgody na zabranie go ze sobą. Decyzja o posiadaniu zwierzęcia powinna być naprawdę dobrze przemyślana, a nie w postaci niespodziewanego prezentu! Pamiętajmy o tym nie tylko w święta! 🐾