wtorek-piątek 10:00 - 20:00

sobota  10:00 - 14:00

Godziny otwarcia

Kontakt

szkoleniapsowpsubrat@gmail.com

Bydgoszcz, Szubin

E

+48 509372625

Sylwestrowe zasady bezpieczeństwa!

30 grudnia 2019

„Święta, święta i już po świętach”, jak to mówią 🎄 Z tej okazji na parę dni przed sylwestrem przypominam o akcji  #wSylwestra. Jest to ciężki czas dla zwierząt, zwłaszcza w dużych ośrodkach, ale także tych mniejszych, gdzie na każdym kroku słychać wybuchy petard. Wiele gmin wprowadziło zakaz używania fajerwerków, petard i innych środków pirotechnicznych z wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia za co grozi kara grzywny, a tam gdzie uchwała nie została wprowadzona, takie zachowania są podciągnięte pod art. 51 Kodeksu wykroczeń. Uczulam na to, bo jeżeli ktoś już musi z hukiem pożegnać stary rok, a przywitać nowy, a jest obojętny na krzywdę czworonogów, niech robi to faktycznie w Sylwestra - nie na tydzień przed, czy też po.

💥Poniżej publikuję też zasady bezpieczeństwa dla opiekunów psiaków💥

🐾 Przed każdym wyjściem na spacer sprawdź, czy przypadkiem karabińczyki przy smyczy się nie poluzowały. Może się tak zdarzyć, że jeśli używamy smyczy już jakiś czas, mechanizm mógł się poluzować. Warto sprawdzić, czy w razie nagłego szarpnięcia karabińczyk po prostu nie strzeli. To samo tyczy się samej smyczy jak i reszty sprzętu. Sprawdźcie, czy nie jest gdzieś przetarty, bądź naderwany.

🐾 Prawidłowe oznakowanie zwierząt. Jeśli jeszcze tego nie mamy, dobrze zaopatrzyć się w adresówkę, którą przypniemy do obroży. Można też pomyśleć o zachipowaniu naszego psiaka i zarejestrowaniu go w bazie danych. Wiele firm oferuje również spersonalizowane obroże, na których można umieścić dane w razie, gdyby psiak nam uciekł.

🐾 Odpowiednie zabezpieczenie psiaka w trakcie spaceru. Warto jest w tym trudnym okresie wychodzić z psiakiem na dobrze dopasowanej obroży oraz szelkach, gdzie będzie można wykorzystać smycz z dwoma karabińczykami, aby równocześnie prowadzić go na jednym i drugim.

🐾 Jeśli Wasz psiak mieszka na zewnątrz, zadbajcie o to aby w tym szczególnie trudnym okresie miał wydzielone bezpieczne pomieszczenie. Nawet jeśli wydaje Wam się, że ogrodzenie jest wysokie i pies go nie przeskoczy, to uwierzcie, że wystraszone zwierzę naprawdę jest w stanie je pokonać.

🐾 Zadbajcie o to, aby spacery odbywały się w miarę w spokojnej okolicy, może to być np. wycieczka do okolicznych lasów z dala od miejskiego zgiełku.

🐾 W dniu Sylwestra nie nakręcajcie Waszego pupila. Pomyślcie o spokojnym spacerze rano, gdzie spokojnie będzie mógł sobie eksplorować teren, zaangażujcie jego nos. W tym dniu odpuście też spacery bezsmyczowe.

🐾 Nie zabierajcie ze sobą psiaka na imprezy plenerowe, które będą się odbywać w tym dniu. Zadbajcie o to, aby miał możliwość przeczekania godziny „zero” w miejscu w miarę wyciszonym.

🐾 Warto wypełnić kieszenie smaczkami, aby w razie nagłego ataku paniki przekierować uwagę pupila na nie (róbcie to z głową – nie wpychajcie w psiaka jedzenia na siłę).

🐾 Przemyślcie też, czy Wasze dziecko jest w stanie zapanować nad psiakiem, w razie ataku paniki – zasada ta tyczy się nie tylko okresu sylwestrowego.