wtorek-piątek 10:00 - 20:00

sobota  10:00 - 14:00

Godziny otwarcia

Kontakt

szkoleniapsowpsubrat@gmail.com

Bydgoszcz, Szubin

E

+48 509372625

W jaki sposób urozmaicić psu pobyt w domu cz.1

15 marca 2020

Cykl wpisów powstał w związku z szerzącą się epidemią koronawirusa, jednak sprawdzi się on także w czasie, kiedy z różnych powodów zdrowotnych macie ograniczoną możliwość wychodzenia z psem na spacer. Pamiętajcie, że żadna aktywność w domu nie zastąpi prawdziwego spaceru, aktywności fizycznej, psychicznej, czy też podstawowej potrzeby jaką jest eksploracja terenu!!! Ma on za zadanie, jedynie pomóc przetrwać Wam ten trudny okres. Przypominam także, że dom jest miejscem odpoczynku dla psa.

 

Psie pompki

Do tego ćwiczenia możecie wykorzystać materac, aby zwiększyć trudność, ale też odciążyć stawy, ze względu na miękkie podłoże. Jest ono niczym innym jak kombinacją komend „siad-waruj-stój”. Ćwiczenia wstawania zwiększają siłę mięśni prostowników stawów biodrowego i kolanowego. Dla odpowiedniej motywacji możecie użyć do tego ćwiczenia wydzieloną część karmy jaka była przeznaczona na jeden z posiłków w ciągu dnia. Ważne jest aby wykonywać je poprawnie, to znaczy aby psiak w czasie ćwiczenia siadał, stał, leżał prosto nie przechylając się na boki. Siadał prosto, czyli na pośladkach 😉 Przed tym ćwiczeniem stosujemy krótką rozgrzewkę. Wydajemy komendę „siad”, utrzymujemy psiaka przez kilka sekund w tej pozycji, następnie robimy krótką przechadzkę po pokoju i ponownie wracamy do tej komendy. To samo robimy z komendą „waruj”. Rozgrzewkę powtarzamy kilka razy, a następnie przechodzimy do ćwiczenia. Przy wstawaniu z komendy „waruj” zwróćcie uwagę na to, aby psiak wstawał jednakowo wszystkimi czterema kończynami. Po serii kilku powtórzeń wyrzućcie psiakowi „smaczek” do przodu, aby się przeszedł po pokoju i rozluźnił. Poniżej zamieszczam krótki filmik instruktażowy.

 

            Pamiętajcie też, aby ilość podawanego posiłku była dostosowana do aktywności w ciągu dnia. Jeżeli Wasz psiak miał codziennie dużą dawkę spacerów i nagle zamykacie go w mieszkaniu, a spacery są wyłącznie dookoła bloku, warto zmniejszyć dzienną porcję. To samo tyczy się podawania wszelkich smakołyków. Jeżeli dostają różnego rodzaju dodatki w postaci puszek, żwaczy czy smaczków, analogicznie warto zmniejszyć ilość karmy, aby nie dopuścić do przybycia zbędnych kilogramów, które mogę się odbić na psim zdrowiu.